Brunetka Books Recenzuje

piątek, 30 maja 2025

"Signal" Wojciech Adalberto

Autor: Wojciech Adalberto 

Tytuł: Signal

Kategoria: kryminał 

Wydawnictwo: Novae Res 

Premiera: 15.04.2025

Ilość stron: 296

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


"Signal"  Wojciecha Adalberto to debiut powieściowy, który łączy wątki kryminalne z ostrym komentarzem na temat polskiej rzeczywistości politycznej. Akcja książki rozpoczyna się od śmierci byłego księdza, Konrada Zadzierskiego, pod kołami pędzącego Pendolino w Dąbrowie Górniczej. Początkowo uznany za wypadek lub samobójstwo, incydent szybko okazuje się morderstwem. Sekcja zwłok ujawnia w organizmie ofiary śmiertelną dawkę  trucizny, która wywołała atak serca poprzedzający kolizję . Śledztwo prowadzi policjant Sebastian Proca, ale szybko zostaje odsunięty od sprawy, co sugeruje, że śmierć Zadzierskiego sięga głębiej. W świat politycznych układów, korupcji i kościelnych skandali . 
Mocne strony książki  to odważny portret Polski, krytyka władzy i hipokryzji. Powieść demaskuje mechanizmy rządzące polską sceną polityczną. Wpływowi biznesmeni, skorumpowani sędziowie i duchowni ukazani są jako sieć powiązań, gdzie lojalność kupuje się pieniędzmi, a zbrodnie tuszuje władzą. Wojciech Adalberto nie stroni od kontrowersji.  Pokazuje księży łamiących celibat, polityków manipulujących mediami oraz urzędników wykorzystujących nieletnich . Scena, w której żona prokuratora zostaje otruta tą samą trucizną co Zadzierski, staje się symbolem bezwzględności systemu .  Wielowymiarowi bohaterowie.  Postaci nie są czarno-białe. Konrad  eksksiądz, biznesmen, mąż i kochanek  to człowiek rozdarty między przeszłością a pragnieniem normalności. Jego kochanka Zuza (córka maszynisty Pendolino) oraz żona Ela (wdowa po górniku) reprezentują ofiary systemu, które same skrywają mroczne tajemnice . Nawet Sebastian Proca, wzorowy policjant, musi zmierzyć się z własnymi demonami, gdy śledztwo zderza go z aferą sięgającą elit rządzących .  Dynamiczna fabuła z wątkami społecznymi. Akcja łączy thriller polityczny z obyczajowym dramatem. Wątki takie jak przemoc domowa, gwałty w środowisku duchownych czy afery medyczne  nadają powieści realizmu . Zwroty akcji   utrzymują napięcie do ostatniej strony .  Są też słabe strony. Chaos, niedopracowanie oraz błędy językowe, pretensjonalne metafory oraz niespójności. Fragmenty dialogów i opisy  budzą irytację. Wprowadzenie licznych bohaterów (księża, politycy, policjanci) bez klarownego rozwinięcia ich motywacji prowadzi do chaosu. Czytelnik gubi się w powiązaniach rodzinnych  i wątkach politycznych, które kończą się bez rozwiązania. Choć autor chce demaskować prawdę o Polsce, niektóre sceny (np. łatwość manipulowania śledztwem przez polityków) wydają się przerysowane.  Jeśli interesuje Was polska rzeczywistość (korupcja, hipokryzja władzy, skandale Kościoła) to  „Signal” będzie prowokującą lekturą .  Mimo wad, książka imponuje odwagą w poruszaniu tematów tabu. 
Jednak ostrzegam, że chaotyczna narracja i błędy mogą frustrować .  Przenikliwość autora  w portretowaniu polskiej hipokryzji zasługuje na uwagę. Myślę , że kolejne książki mogą być rewelacyjne. 

📌 Gdzie kupić?
Książka dostępna jest m.in. w Empiku, TaniaKsiazka.pl oraz jako e-book na Legimi .

Moja ocena: 6/10 ⭐️

Sięgnijcie sami i sprawdźcie,  czy przypadnie Wam do gustu.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Novae Res za egzemplarz książki. 


"Monochrom. Tajemnice Wielopola" Katarzyna M. Majdanik

Autorka: Katarzyna M. Majdanik

Tytuł: Monochrom.  Tajemnice Wielopola 

Kategoria: kryminał 

Wydawnictwo: Novae Res 

Premiera: 22.01.2025 

Ilość stron: 398

Oprawa: miękka 




"Monochrom. Tajemnice Wielopola"  to debiutancka powieść Katarzyny M. Majdanik, która łączy w sobie elementy kryminału, thrillera psychologicznego i romansu. Akcja książki rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Wielopole u podnóża Gór Świętokrzyskich, gdzie spokój prowincji zostaje zburzony przez dwa wstrząsające wydarzenia. Kradzież bezcennego obrazu Stanisława Wyspiańskiego  z lokalnego muzeum oraz brutalne morderstwo kustosza  tej placówki. Do rozwikłania sprawy zostaje oddelegowana podkomisarz Małgorzata Wilk, która wraca do miasteczka z bolesną przeszłością. W śledztwie towarzyszy jej Aleksander Mróz-Wielopolski – arystokrata-prawnik, spadkobierca rodu, którego rodzinne sekrety stają się kluczem do rozwiązania zagadki . 
Mocne strony powieści to atmosfera i symbolika. Tytułowy "monochrom"  (czerń, biel i odcienie szarości) nie jest przypadkowy. Odnosi się zarówno do stylistyki kryminału, jak i do twórczości Wyspiańskiego, którego zaginiony obraz symbolizuje narodowe dziedzictwo oraz mroczną przeszłość rodziny Wielopolskich. Autorka wykorzystuje tę metaforę, by podkreślić dualizm dobra i zła oraz niuanse moralne bohaterów . 
Klimat sennego miasteczka owianego klątwą, z arystokratyczną posiadłością w tle, przywodzi na myśl gotyckie thrillery. Góry Świętokrzyskie, mgły i wiekowe budynki tworzą mistrzowskie tło dla napięcia .  Bohaterowie powieści są wielowymiarowi i tajemniczy.  
Aleksander to nie tylko arystokrata z poczuciem moralności. Jego przeszłość skrywa traumę związaną z klątwą rodu, co stopniowo odkrywamy wraz z rozwojem śledztwa. Jego przemiana z chłodnego prawnika w zaangażowanego sojusznika Gosi jest jednym z filarów fabuły .  Małgorzata Wilk  to  postać złożona  z pozoru twarda policjantka, w rzeczywistości kobieta ukrywająca własne demony. Jej relacja z Aleksandrem to nie tylko romans, ale też współzależność oparta na wzajemnym zaufaniu . 
Świetna intryga z misternie utkanymi wątkami. Wątek kradzieży obrazu  splata się z morderstwem, a oba prowadzą do odkrycia rodzinnej klątwy, która od pokoleń prześladuje ród Wielopolskich. Autorka umiejętnie łączy historyczne sekrety z współczesnymi intrygami, wplatając motywy zemsty, władzy i zdrady .  Zwroty akcji takie  jak próba zabójstwa Gosi czy ujawnienie fałszerstwa dokumentów  utrzymują tempo.
Moim zdaniem jest to debiut z rozmachem. Styl i język autorki jest dojrzały i plastyczny. Dialogi są naturalne, a opisy Wielopola sugestywne. Książkę przeczytałam jednym tchem . 
Jednak finał powieści jest przewidywalny, a powieść kończy się otwartym finałem ("ciąg dalszy nastąpi!"), który pozostawia kluczowe pytania bez odpowiedzi: Czy klątwa jest prawdziwa? Jak potoczy się związek Aleksa i Gosi? To celowy zabieg autorki, zapowiadający drugi tom. Pierwsza połowa książki skupia się na budowaniu nastroju, co może nużyć fanów szybkich akcji. Dopiero finał (np. scena strzelaniny w muzeum) przyspiesza tempo . 
Komu polecam tę  książkę? Miłośnikom polskich kryminałów z nutą obyczajową oraz fanom historii o skomplikowanych relacjach i sekretach rodowych. Jeśli szukacie  debiutów z potencjałem to autorka zapowiada się jako nowa królowa polskiego kryminału. 
"Monochrom..." to solidny debiut z duszą, który łączy mroczny klimat z wciągającą intrygą. Mimo drobnych potknięć (przewidywalność, niedosyt) to książka, która zapada w pamięć dzięki symbolice, postaciom i górskiemu pejzażowi. Czekam na kontynuację,  zwłaszcza że Aleks i Gosia mają do odkrycia jeszcze wiele tajemnic! 

Moja ocena: 8/10 ⭐️

Czytajcie! Polecam!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Novae Res za egzemplarz książki. 

"Wszystko albo wszystko" Magdalena Furlepa

Autorka: Magdalena Furlepa 

Tytuł: Wszystko albo wszystko 

Kategoria: literatura obyczajowa/romans

Wydawnictwo: Novae Res 

Premiera: 14.04.2025

Ilość stron: 484

Oprawa: miękka 

Główny bohater Leonard Drzywiński to zgorzkniały malarz, który porzucił marzenia o wielkiej sztuce na rzecz komercyjnych zamówień. Jego samotne życie przepełnione jest frustracją i pogardą dla własnych kompromisów. Wszystko zmienia się, gdy 12-letni Filip, syn sąsiadki , z którą Leonarda łączy wzajemna niechęć, prosi go o lekcje rysunku. Relacja mistrza i ucznia staje się osią fabuły, prowadząc do nieoczekiwanej zamiany ról. Filip, dzięki dziecięcej wrażliwości, staje się przewodnikiem Leonarda w odkrywaniu na nowo życia, sztuki i emocji .  W tle powieści pojawiają się  Laura, matka Filipa, nazywana przez Leonarda panią elegancką, której nadopiekuńczość stopniowo łagodnieje pod wpływem przemiany syna.  Poznajemy też Piotra, przyjaciela malarza, którego ambicje dziennikarskie wplątują Leonarda w kryzys tożsamości .  Atuty książki to głębia psychologiczna postaci. Magdalena Furlepa mistrzowsko portretuje wewnętrzne rozterki Leonarda,  jego walkę z komercją, poczucie bezsensu i lęk przed przemijaniem. Artysta jest wielowymiarowy, a jego przemiana od zgorzknienia do otwarcia na przyjaźń jest subtelna i wiarygodna .  Język powieści jest poetycki, a zarazem przesycony gorzką refleksją. Motyw sztuki służy nie tylko jako tło, ale i narzędzie do analizy ludzkiej duszy. Znajdziecie uniwersalne przesłanie w książce, bo autorka porusza tematy takie jak przyjaźń, samotność w tłumie,  przemijania -wątek śmierci przewija się w finale,  wrażliwości artystów, którzy postrzegają świat inaczej .  Mamy tu relację  mistrz–uczeń. Sceny lekcji rysunku to arcydzieło obserwacji.  Leonard uczy techniki, Filip  patrzenia na świat bez uprzedzeń. Ich dialogi pełne są celnych uwag. Minusy powieści to kontrowersyjne zakończenie.  Finałowe decyzje Leonarda są nagłe i nienaturalne psychologicznie, wprowadzając niepotrzebny melodramatyzm .  Czułam przewidywalność wątku romantycznego.
Dla kogo jest ta książka?
Miłośnicy literatury o sztuce będą zadowoloni tak samo czytelnicy ceniący psychologiczną głębię. Jeśli lubicie historie o przemianie i sile nietuzinkowych przyjaźni będzie to dla Was idealna lektura.
"Wszystko albo wszystko" to powieść, która czerpie z tradycji literatury o artystach , ale nadaje jej świeży wymiar dzięki relacji dziecka i dorosłego.  Magdalena Furlepa nie unika trudnych tematów (śmierć, kryzys twórczy), jednak kluczowym przesłaniem pozostaje nadzieja.  Nawet zgorzkniałą duszę może odmienić szczerość drugiego człowieka.  To jedna z tych książek,  które zostawiają ślad na długo.

Moja ocena: 9/10  ⭐️

Polecam!

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Novae Res za egzemplarz książki. 


poniedziałek, 26 maja 2025

"Cenny motyw" Małgorzata Rogala

Autorka: Małgorzata Rogala 

Tytuł: Cenny motyw.  Tom 2

Cykl: seria kryminalna z detektyw Celiną Stefańską 

Kategoria: kryminał 

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska 

Premiera: 12.02.2025

Ilość stron: 320

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


„Cenny motyw” to drugi tom serii z prywatną detektyw Celiną Stefańską, łączący w sobie elementy kryminału, sensacji i powieści obyczajowej. Autorka  stworzyła historię, w której splatają się wątki zbrodni, sztuki i osobistych demonów bohaterki, oferując czytelnikom wciągającą i wielowarstwową lekturę .  Akcja powieści rozpoczyna się od morderstwa Aleksandry, która otrzymała od kochanka rodzinny pierścionek z okresu secesji, by wkrótce zginąć od ciosu nożem. Celina Stefańska, przypadkowy świadek zdarzenia, angażuje się w śledztwo. Choć oficjalnie prowadzi je niechętny jej podkomisarz Szpakowski. Równolegle bohaterka próbuje rozwikłać zagadkę śmierci własnych rodziców, co stanowi kluczowy wątek osobisty . Trop prowadzi ją do Pragi, gdzie odkrywa kulisy czarnego rynku biżuterii i nieuczciwych praktyk w świecie antyków. Okazuje się, że obie sprawy, zabójstwo Aleksandry i śmierć rodziców Celiny,  mają ze sobą więcej wspólnego, niż się wydawało . 
Celinę Stefańską poznałam w pierwszym tomie („Kopia doskonała”), ale w „Cennym motywie” autorka znacząco rozwija jej postać. Z rozedrganej, pełnej lęków kobiety przekształca się w zdeterminowaną detektyw, która mimo błędów i wątpliwości konsekwentnie dąży do prawdy . Jej relacje z otoczeniem, opiekuńczą babcią Eleonorą, cynicznym Szpakowskim czy tajemniczym Xawierem, dodają historii głębi i realizmu. Warto docenić, że autorka unika stereotypów: Celina nie ma gadżetów szpiegowskich, a jej siła tkwi w spostrzegawczości i intuicji .  Kluczowym atutem powieści jest połączenie kryminalnej fabuły z fascynującym światem sztuki. Tym razem autorka skupia się na jubilerstwie secesyjnym, opisując mechanizmy wyceny klejnotów, nielegalny handel dziełami czy kontrowersje wokół lombardów antykwarycznych. Małgorzata Rogala imponuje wiedzą merytoryczną, a opisy Pragi np. secesyjne zabytki czy detali biżuterii nadają powieści klimat i autentyczność .  Mimo skomplikowanej intrygi, książkę czyta się jednym tchem. Autorka mistrzowsko balansuje między napięciem a subtelnym humorem, a nagłe zwroty akcji  trzymają w napięciu do ostatniej strony . Język powieści jest elegancki, ale przystępny, a wątki obyczajowe  równoważą mroczne motywy zbrodni . 
„Cenny motyw” to propozycja dla miłośników inteligentnych kryminałów, w których zbrodnia splata się z historią sztuki i ludzkimi emocjami. Mocne strony powieści to rozwój postaci. Celina to jedna z najbardziej realistycznych bohaterek w polskiej literaturze kryminalnej.  Wciągająca lekcja o secesji i rynku dzieł sztuki.  Dynamiczna fabuła, połączenie śledztwa, retrospekcji i wątku osobistego.  Jedynym mankamentem może być dla niektórych otwarte zakończenie, które zapowiada kolejny tom. Jednak dla fanów serii to raczej zaleta niż wada. 
„Cenny motyw” potwierdza, że Małgorzata Rogala należy do czołówki polskich autorek kryminałów. To książka, która bawi, uczy i wzrusza – idealna na letnie wieczory lub podróż do Pragi śladami Celiny Stefańskiej.

Moja ocena: 8/10 ⭐️

Polecam!

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska za egzemplarz książki. 

"Kopia doskonała" Małgorzata Rogala

Autorka: Małgorzata Rogala 

Tytuł: Kopia doskonała.  Tom 1

Cykl: seria z prywatną detektyw Celiną Stefańską 

Kategoria: kryminał 

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska 

Premiera: 3.07.2024

Ilość stron: 320

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 

„Kopia doskonała” to pierwszy tom serii kryminalnej z prywatną detektyw Celiną Stefańską w roli głównej, autorstwa Małgorzaty Rogali. Książka łączy w sobie wątki sensacyjne, psychologiczne i obyczajowe, tworząc historię, która przyciąga zarówno miłośników zagadek, jak i fanów literatury skupionej na rozwoju postaci. 
Akcja powieści rozpoczyna się, gdy Dominika Wojtowicz, utalentowana malarka, przyjmuje zlecenie skopiowania obrazu Józefa Pankiewicza we Francji. Po zniknięciu oryginału i porwaniu Dominiki, jej babcia Józefina zwraca się o pomoc do Celiny Stefańskiej,  początkującej detektyw, która zmaga się z traumą po porwaniu sprzed lat. Celina, mimo lęku przed podróżami i ciasnymi przestrzeniami, decyduje się na śledztwo we Francji, gdzie odkrywa sieć intryg związanych ze światem sztuki . 
Małgorzata Rogala mistrzowsko buduje napięcie, łącząc wątek kryminalny z osobistymi demonami bohaterki. Celina to postać wielowymiarowa. Wrażliwa, ale i zdeterminowana, a jej walka z fobiami dodaje głębi narracji. Autorka skupia się na metaforze psychologicznej przemiany, co czyni książkę nie tylko thrillerem, ale i opowieścią o samoakceptacji . Kluczowym elementem powieści są malownicze i urokliwe opisy Francji. Małgorzata  Rogala  przeniosła mnie w klimatyczne zakątki. Te plenery kontrastują z mrocznymi sekretami świata sztuki, tworząc unikalny klimat .  Styl pisarki jest lekki i przystępny, co sprawia, że książkę czyta się szybko, mimo wielowątkowej fabuły. Brak drastycznych scen przemocy czyni ją idealną dla osób szukających kryminału light, jednak miłośnicy skomplikowanych intryg mogą uznać zagadkę za przewidywalną .  Mocny plus za rozwój postaci. Celina ewoluuje od wystraszonej kobiety do silnej detektyw, co nadaje dynamiki historii .  Opisy przestrzeni, francuskie krajobrazy i sztuka są opisane z pasją, zachęcając do podróży .  Połączenie gatunków.  Elementy obyczajowe  i psychologiczne wzbogacają kryminalną fabułę .  Są też minusy. Uproszczenia w intrydze.  Niektóre zwroty akcji wydają się naiwne, a rozwiązanie zagadki bywa oczywiste .  Pobieżne portrety drugoplanowych bohaterów.
„Kopia doskonała” spodoba się czytelnikom szukającym kryminału z wątkami obyczajowymi. Zwłaszcza tym, którzy cenią rozwój psychologiczny postaci.  Książka spodoba się też fanom lekkiej literatury z podróżami w tle, miłośnicy Francji docenią opisane lokalizacje.  Motyw walki z lękami jest uniwersalny i inspirujący . 
Małgorzata Rogala udowadnia, że potrafi eksperymentować z formą, łącząc kryminał z powieścią obyczajową. „Kopia doskonała” to historia, która choć nie pozbawiona wad  wciąga dzięki wyrazistym bohaterkom i atmosferze francuskich plenerów. Jeśli szukasz książki, która oferuje więcej niż tylko rozwiązanie zagadki, ta pozycja jest warta uwagi. Kontynuacja serii z Celiną Stefańską zapowiada się obiecująco, zwłaszcza dla fanów autorek takich jak Katarzyna Bonda czy Agata Przybyłek . 
"Kopia doskonała”* to idealny pomysł na wakacyjną lekturę z dreszczykiem emocji i odrobiną francuskiego uroku.

Moja ocena: 8/10 ⭐️

Gorąco polecam!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska za egzemplarz książki. 

"Anneliese Michel. Prawdziwa historia egzorcyzmów" ks. Joseph Antonio Fortea, Lawrence E.U. LeBlanc

Autorzy: ks. Josè Antonio Fortea, Lawrence E. U. LeBlanc

Tytuł: Anneliese Michel.  Prawdziwa historia egzorcyzmów 

Tytuł oryginału: Anneliese Michel.  The true Story of a case of demonic possession Germany 

Kategoria: literatura faktu

Wydawnictwo: AA s.c.

Premiera: 31.03.2025

Ilość stron: 192

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


Autorzy  opisują  jeden z najgłośniejszych przypadków opętania w XX wieku. Historię Anneliese Michel, niemieckiej studentki, która w 1976 roku zmarła w wyniku wycieńczenia organizmu po 67 sesjach egzorcyzmów. Autorzy, opierając się na wywiadach z egzorcystami, rodzicami Anneliese, nagraniach audio z rytuałów oraz dokumentach sądowych, rekonstruują wydarzenia, które wstrząsnęły opinią publiczną i stały się podstawą filmu „Egzorcyzmy Emily Rose”.
Książka podzielona jest na części, które kolejno przedstawiają życie Anneliese od dzieciństwa w religijnej rodzinie po pierwsze objawy choroby (ataki epilepsji, depresja, halucynacje).  Proces egzorcyzmów. szczegółowy opis 67 sesji, podczas których Anneliese miała manifestować obecność sześciu demonów, w tym Lucyfera i Hitlera. Autorzy podkreślają wiarę rodziny i księży w autentyczność opętania, mimo diagnoz lekarskich wskazujących na padaczkę.  Proces sądowy , analiza oskarżenia o nieumyślne spowodowanie śmierci, z zeznaniami lekarzy kwestionujących teorię opętania i dowodzących zaniedbań medycznych. 
Silne strony książki to bogactwo źródeł,  autorzy wykorzystali unikatowe materiały, takie jak nagrania egzorcyzmów czy stenogramy z procesu, co nadaje publikacji walor dokumentalny.  Perspektywa wiary, autorzy wyraźnie prezentują stanowisko Kościoła, cytując wypowiedzi egzorcystów i demonologów, którzy interpretują śmierć Anneliese jako znak walki duchowej. Kontekst kulturowy zwraca uwagę na wpływ przypadku na zakaz praktyk egzorcyzmów w Niemczech i dyskusję o granicach religijności. 
Medyczne zaniedbania, choć autorzy akcentują wiarę w opętanie, pomijają kwestię odpowiedzialności rodziców i księży za odmowę leczenia psychiatrycznego. Anneliese ważyła zaledwie 30 kg w chwili śmierci, a sąd uznał, że jej stan wynikał z głodzenia. 
Teologiczne wątpliwości, krytycy wskazują, że Kościół katolicki wymaga wykluczenia chorób psychicznych przed egzorcyzmami, czego w tym przypadku nie zrobiono. 
Propagowanie narracji opętania, książka może być odbierana jako jednostronna, ignorująca głos środowisk medycznych i psychiatrów, którzy widzieli w zachowaniu Anneliese objawy schizofrenii lub zaburzeń osobowości. 
„Anneliese Michel. Prawdziwa historia egzorcyzmów” to pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych zjawiskiem opętania, jednak wymaga krytycznego podejścia. Autorzy skupiają się na perspektywie religijnej, pomijając szerszy kontekst społeczno-medyczny. Mimo to, książka pozostaje ważnym głosem w dyskusji o granicach wiary, odpowiedzialności i ludzkiej psychice. Dla pełnego zrozumienia sprawy warto sięgnąć także po prace Felicitas Goodman („Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa”), która analizuje przypadek z perspektywy antropologicznej i medycznej. 
Książka wciąga i skłania do refleksji, ale brakuje w niej równowagi między narracją duchową a naukową. Polecam jako punkt wyjścia do głębszych studiów nad tematem.

Moja ocena: 8/10 ⭐️

Czytajcie! Polecam!

Bardzo dziękuję Wydawnictwu AA za egzemplarz książki. 

niedziela, 25 maja 2025

"Stolik dla dwojga" Amor Towles

Autor: Amor Towles 

Tytuł: Stolik dla dwojga 

Tytuł oryginału: Table for Two: fiction

Kategoria; literatura piękna obca

Wydawnictwo: Znak / Znak Litera Nova

Premiera: 26.02.2025

Ilość stron: 458

Oprawa: twarda



Amor Towles, autor bestsellerów takich jak "Dżentelmen w Moskwie" czy "Dobre wychowanie", powraca z nową książką "Stolik dla dwojga" ze zbiorem sześciu opowiadań i jednej obszernej noweli, która stanowi kontynuację losów Evelyn Ross, bohaterki "Dobrego wychowania". Książka, wydana przez Znak Literanova w przekładzie Aleksandry Kamińskiej  to literacka uczta, łącząca elegancję stylu z wnikliwą obserwacją ludzkich losów. Książka podzielona jest na dwie części: Nowy Jork i Los Angeles. Pierwsza zawiera krótkie formy, których akcja toczy się w różnych dekadach i środowiskach – od Moskwy czasów rewolucji po współczesne lotnisko LaGuardia. Druga część to Eve w Hollywood, nowela przenosząca czytelników do lat 30. XX wieku, gdzie Evelyn Ross wpływa na losy złotej ery Hollywood, pomagając m.in. Olivii de Havilland .  Kluczowym motywem jest przypadek. Bohaterowie Amosa  Towlesa spotykają się w restauracjach, na dworcach czy w hotelowych lobby, a te pozornie błahe interakcje zmieniają ich życie. W Hasta luego odwołany lot prowadzi do nieoczekiwanego odkrycia tajemnicy , a w Szmuglerze nielegalne nagranie koncertu staje się punktem zwrotnym dla relacji między bohaterami .  Amos Towles zachwyca literacką elegancją. Jego proza jest precyzyjna, pełna subtelnego humoru i ironii, ale pozbawiona pretensji. Dialogi są naturalne, a postacie, mimo swoich wad, budzą sympatię. Autor portretuje zarówno znudzonego fałszerza książek, jak i rezolutną Eve, która w Hollywood staje się siłą sprawczą w świecie pełnym intryg . 
Atuty książki to  różnorodność gatunkowa  od noir po refleksyjne historie o sztuce. Głębia psychologiczna,  bohaterowie Amosa  Towlesa są wielowymiarowi, a ich decyzje, nawet te pochopne, mają konsekwencje .  Nostalgia i metafora, autor kreśli Amerykę jako miejsce ambicji i rozczarowań, gdzie rządzą pieniądze, ale i przypadkowe gesty . 
Słabe strony to kontrowersje historyczne. Zwłaszcza w opowiadaniach o Rosji. Nierówna jakość. Podczas gdy Eve w Hollywood zachwyca pełnią fabuły, niektóre krótsze formy mogą wydać się mniej satysfakcjonujące . 
"Stolik dla dwojga"  to dzieło dla tych, którzy cenią literaturę z klasą. Amos Towles udowadnia, że krótkie formy mogą być równie poruszające co powieści, a każda historia to pudełko czekoladek  różnorodne, zaskakujące i pozostające w pamięci . Mimo drobnych potknięć, książka zasługuje na uwagę zarówno fanów autora, jak i miłośników inteligentnej prozy. 
Polecam szczególnie entuzjastom Chandlera, nostalgii Hollywood i opowieści o sile przypadku.

Moja ocena: 9/10 ⭐️

Czytajcie! Warto!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak  / Znak Litera Nova za egzemplarz książki. 

"Dom mego ojca" Joseph O' Connor

Autor: Joseph O'Connor

Tytuł: Dom mego ojca

Tytuł oryginału: My Father's House

Kategoria: literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Filia 

Premiera: 26.03.2025

Ilość stron: 432

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 




"Dom mego ojca"  to powieść historyczna inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, skupiona na działalności irlandzkiego księdza Hugh O’Flaherty’ego, który w okupowanym Rzymie organizował sieć pomocy dla uchodźców, Żydów i alianckich żołnierzy. Joseph O’Connor tworzy narrację pełną napięcia, moralnych dylematów i głębokich refleksji nad ludzką naturą.  Akcja powieśco rozgrywa się w 1943 roku, gdy Rzym znajduje się pod kontrolą nazistów, a szef gestapo Paul Hauptmann terroryzuje miasto. Watykan, jako neutralne państwo, staje się schronieniem dla prześladowanych, a ksiądz O’Flaherty, ryzykując życie, prowadzi niebezpieczną grę z okupantem. Joseph O’Connor nie tylko odtwarza realia wojenne, ale też podkreśla rolę Kościoła w ukrywaniu ofiar, co stanowi odpowiedź na kontrowersje wokół postawy papieża Piusa XII.  Autor  pisze z rozmachem, łącząc dokumentalną precyzję z literacką finezją. Jego opisy Rzymu – zapach ulic, dźwięk kroków na bruku, kontrast między sacrum Watykanu a brutalnością wojny – tworzą hipnotyzujący obraz. Dialogi są rzadkie, ale celowe, podkreślając samotność bohaterów i wagę milczenia w czasach terroru. Narracja często przybiera formę retrospekcji lub wywiadów, co dodaje realizmu, ale bywa też wyzwaniem dla czytelnika, wymagając skupienia na chronologii wydarzeń.  Postać księdza O’Flaherty’ego jest portretowana jako człowiek rozdarty między wiarą a koniecznością łamania zasad dla wyższego dobra. Jego przeciwnik, Hauptmann, to nie stereotypowy zły nazista, ale złożony antagonistą, którego fanatyzm wynika z przekonań, a nie czystego okrucieństwa. Grupa współpracowników księdza – dyplomaci, uchodźcy, zwykli mieszkańcy – dodaje historii ludzkiego wymiaru, pokazując, jak codzienne gesty solidarności stają się aktami heroizmu.  Atuty książki to z pewnością  zasługuje na wyróżnienie głębia psychologiczna. Joseph O’Connor unika prostych odpowiedzi, eksplorując motywacje bohaterów, ich lęki i wątpliwości.  Bardzo obrazowy język. Opisy Rzymu i Watykanu są tak sugestywne, że czytelnik niemal fizycznie odczuwa atmosferę miasta.  Historyczna wiarygodność. Powieść oparta na badaniach archiwalnych, z posłowiem tłumaczącym kontekst. 
Są też minusy. Nierówna dynamika. Przeskoki w fabule i zbytnia oszczędność w rozwijaniu wątków pobocznych.  Emocjonalny dystans. Mimo poruszającej tematyki  odczuwałam brak bezpośredniego zaangażowania w losy postaci. 

"Dom mego ojca" to lektura dla miłośników historii II wojny światowej, którzy cenią niuanse moralne i literacki kunszt. Nie jest to typowy thriller wojenny, ale raczej medytacja nad odwagą, wiarą i kosztem poświęcenia. Polecam ją również tym, którzy poszukują opowieści o zapomnianych bohaterach. Joseph O’Connor przywraca pamięć o ludziach, którzy w cieniu watykańskich murów ratowali świat przed barbarzyństwem. 
Książka zostaje w pamięci długo po ostatniej stronie, choć momentami brakuje jej pulsującego rytmu. Mimo to, to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy wierzą, że literatura może być mostem między przeszłością a teraźniejszością.

Moja ocena: 7/10⭐️

Czytajcie!

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia za egzemplarz książki. 

"Ziemia kobiet" Sandra Barneda

Autorka: Sandra Barneda 

Tytuł: Ziemia kobiet 

Tytuł oryginału: La Tierra De Las Mujeres

Kategoria: literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Świat Książki 

Premiera: 12.02.2025 

Ilość stron: 512

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 



"Ziemia kobiet"  autorki Sandry Barnedy to powieść obyczajowa z elementami tajemnicy, osadzona w malowniczej scenerii hiszpańskiej Katalonii. Historia skupia się na przemianie głównej bohaterki, Gali Marlborough, która wraz z córkami wyrusza do wioski La Muga, by spełnić ostatnią wolę nieznanej krewnej. Książka łączy wątki rodzinnych sekretów, kobiecej solidarności i poszukiwania tożsamości, ale nie pozbawiona jest kontrowersji.  Gala, nowojorczanka o hiszpańskich korzeniach, otrzymuje spadek po ciotecznej babce, Amelii Xatart. Aby go odziedziczyć, musi rozwiązać zagadkę związaną z kopią obrazu Salvadora Dalí "Kobieta w oknie" . Podróż do La Mugi, wioski zarządzanej przez starszyznę kobiet, staje się dla Gali i jej córek podróżą w głąb rodzinnych tajemnic, skrywanych kłamstw oraz własnych pragnień. Kluczem do przeszłości okazuje się dziennik Amelii, który stopniowo odsłania skomplikowane relacje i decyzje sprzed lat . 
Autorka mistrzowsko oddaje atmosferę Katalonii, łącząc opisy przyrody z lokalnymi tradycjami, takimi jak świąteczne zwyczaje  czy rytuały Kręgu Kobiet – grupy starszyzny, która symbolizuje siłę i mądrość pokoleń . Gala przechodzi przemianę z uległej żony w kobietę świadomą swojej wartości. Jej relacje z córkami, pokazują trudne dynamiczne relacje  między pokoleniami. Od konfliktów po czułość ukrytą pod warstwą niedomówień . Wątki te są autentyczne i poruszające.  Sandra  Barneda porusza kwestie takie jak znaczenie korzeni, wpływ przeszłości na teraźniejszość czy walka z patriarchalnymi schematami. Słabą stroną książki są zbyt rozbudowane opisy wewnętrznych przeżyć bohaterów lub szczegółów otoczenia, które spowalniają akcję, co może nużyć .  
Niedopracowany wątek detektywistyczny  początkowo intrygujący, został potraktowany pobieżnie. Rozwiązanie zagadki pojawia się niemal przypadkiem, co może rozczarować fanów kryminalnych wątków . 

"Ziemia kobiet" to propozycja dla miłośników powolnych, klimatycznych opowieści.. Spodoba się tym, którzy cenią rodzinne historie z tajemnicą w tle oraz portrety silnych kobiet. Nie jest to jednak lektura dla osób szukających dynamicznej akcji, bo wymaga cierpliwości i skupienia . 
Sandra Barneda stworzyła historię, która  mimo pewnych niedociągnięć  zapada w pamięć dzięki głębi emocjonalnej i malowniczym opisom. To książka o tym, jak przeszłość kształtuje naszą tożsamość, a także hołd złożony kobiecej sile i solidarności. Jeśli jesteście gotowi na podróż pełną refleksji, La Muga czeka! 

Moja ocena: 6/10  ⭐️

Czytajcie!

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Świat Książki za egzemplarz książki. 

"Pokonany Wróg" L.J. Shen

Autorka: L. J. Shen 

Tytuł: Pokonany Wróg.  Tom 1

Tytuł oryginału: Fallen Foe

Cykl: Cruel Castaways

Kategoria: Romans/ literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Luna

Premiera: 2.02.2025

Ilość stron: 400

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 



"Pokonany Wróg" to drugi tom serii Cruel Castaways, który łączy w sobie mroczny romans, wątek kryminalny i psychologiczną głębię postaci. Autorka, L.J. Shen, znana z intensywnych emocji i skomplikowanych relacji, tym razem napisała  historię Arsène’a Corbina i Winnifred Ashcroft, pary połączonej tragiczną śmiercią bliskich, ale dzielącej więcej niż wzajemna niechęć.  Arsène Corbin, arogancki miliarder, traktuje małżeństwo jako transakcję, a Grace, swoją narzeczoną, postrzega jako trofeum. Gdy kobieta ginie w katastrofie lotniczej, jego świat się rozpada. W podobnej sytuacji znajduje się Winnifred Ashcroft, której mąż zginął w tym samym wypadku. Choć początkowo się nienawidzą, łączy ich pragnienie odkrycia prawdy o zdradzie i śmierci partnerów .  Wątek śledztwa wprowadza element thrillera, ale prawdziwą siłą książki są emocje od nienawiści po pożądanie, od bólu po nadzieję. Autorka nie unika trudnych tematów takich jak manipulacja,  toksyczne relacje czy konflikt między pozorami a prawdą .  Arsène to postać kontrowersyjna. Jego przeszłość, naznaczona zdradą przyrodniej siostry Grace, uczyniła go zimnym i cynicznym. Jego relacja z Winnie początkowo opiera się na pogardzie, ale stopniowo przekształca się w coś bardziej skomplikowanego. Można go nie polubić, jednak jego przemiana od gbura do mężczyzny zdolnego do wrażliwości  jest kluczowa dla fabuły .  Winnifred to przeciwwaga dla Arsène’. Wrażliwa, oddana, ale i silna. Jej rozwój od naiwnej żony do kobiety stawiającej czoła prawdzie dodaje historii głębi. Para, choć nietypowa, tworzy elektryzujący duet, a ich dialogi pełne sarkazmu i inteligentnych ripost są jednymi z najlepszych elementów książki .  Autorka wprowadza mroczny klimat i dynamiczną akcję. Autorka pisze z rozmachem, łącząc wątki romansu, dramatu i tajemnicy. Sceny erotyczne są intensywne, ale nie dominują. Ważniejsza jest psychologia postaci. Autorka umiejętnie buduje napięcie. Krytykę mogą budzić niektóre wątki, np. toksyczna relacja Arsène’a z Grace, która bywa przerysowana. Początkowe sceny między nimi, pełne wulgarności, mogą odstraszać, ale z czasem fabuła zyskuje na subtelności .  

"Pokonany Wróg" to propozycja dla fanów romansów z nutą mroku, trillerów emocjonalnych  z wątkiem  śledztwa i skomplikowanych postaci. L.J. Shen stworzyła historię, która wciąga jak wir. Mimo że początki bywają trudne (zwłaszcza przez odpychającą postać Arsène’a), stopniowe odkrywanie motywacji bohaterów i ich przemiana rekompensują trudy lektury. To nie jest słodki romans, ale opowieść o tym, jak ból i zdrada mogą stać się początkiem czegoś nowego.  
Idealna lektura dla tych, którzy szukają emocji, które nie pozwalają zasnąć do ostatniej strony.  

Moja ocena: 9/10

Czytajcie! Gorąco polecam!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Luna za egzemplarz książki. 

piątek, 23 maja 2025

"Chaos" Katarzyna Wolwowicz

Autorka: Katarzyna Wolwowicz 

Tytuł: Chaos. Tom 8

Cykl: seria kryminalna z komisarz Olgą Balicką 

Kategoria: kryminał  / thriller psychologiczny 

Wydawnictwo: Zwierciadło 

Premiera: 12.03.2025

Ilość stron: 376

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 



"Chaos"  Katarzyny Wolwowicz to ósmy tom serii kryminalnej z komisarz Olgą Balicką, ale doskonale sprawdza się jako samodzielna powieść. To thriller psychologiczny z elementami kryminału, który wciąga od pierwszej strony, balansując na granicy emocjonalnego napięcia i moralnej niepewności.   Główna oś fabularna skupia się na Oldze Balickiej, która w murach domu odkrywa ciało zastrzelonego przyjaciela, Dawida. Wszystko wskazuje na to, że głównym podejrzanym stanie się jej mąż, Kornel. Olga, gotowa łamać zasady, by go chronić, wikła się w sieć kłamstw i półprawd, a pomoc prokuratora Roberta Kowalika okazuje się dwuznaczna.  Równolegle rozgrywa się dramat Judyty, żony pułkownika Borysa Żukowskiego, uwięzionej w toksycznym małżeństwie. Jej walka o godność i wolność, podsycana tragiczną tajemnicą ujawnioną przez umierającą matkę, stanowi mocny kontrapunkt dla policyjnego śledztwa. Oba wątki splatają się w finale, odsłaniając zaskakujące powiązania.  Katarzyna  Wolwowicz  portretuje postaci z brutalną szczerością. Olga nie jest typową heroiczną detektyw. Jej działania motywuje strach i miłość, a decyzje często stawiają ją poza prawem. Judyta to ofiara przemocy psychicznej, której droga do wyzwolenia jest pełna bólu, ale i nadziei. Nawet drugoplanowe postacie, jak prokurator Kowalik czy zmarły Dawid, mają swoje mroczne sekrety, co nadaje powieści głębi. 
Autorka pisze dynamicznie, bez zbędnych opisów. Każde zdanie jest jak cios, budujący napięcie, które nie słabnie aż do finału. Sceny przemocy wobec Judyty są opisane z surowym realizmem, wywołując fizyczny niemal dyskomfort u czytelnika. Dialogi są ostre, a zwroty akcji  jak kubeł zimnej wody  zmuszają do przewracania stron mimo późnej godziny.   Autorka eksploruje tematy przemocy domowej, manipulacji i granic lojalności. Nie daje łatwych odpowiedzi, pokazuje świat, w którym prawo bywa iluzją, a sprawiedliwość to pojęcie względne. Wątek Judyty to poruszający komentarz na temat społecznego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet, podczas gdy śledztwo Olgi odsłania korupcję i hipokryzję systemu. 
"Chaos" to nie tylko kryminał, ale studium ludzkich słabości. Autorka nie oszczędza czytelnika, zmusza do konfrontacji z niewygodnymi pytaniami: Czy można usprawiedliwić zło w imię miłości? Gdzie kończy się ofiara, a zaczyna kat? Finał, który rozsypuje karty na nowo,  pozostawia niedosyt, ale też głęboką refleksję.  "Chaos" to mistrzowsko skonstruowana opowieść, która łączy w sobie inteligentną intrygę z głębokim humanizmem. Katarzyna Wolwowicz potwierdza, że jest jedną z najważniejszych głosów polskiego thrillera.
Polecam miłośnikom  thrillerów psychologicznych, takich jak "Dziewczyna z tatuażem" czy "Milczenie owiec", ale też dla tych, którzy szukają literatury angażującej emocjonalnie.

Moja ocena: 9/10⭐️

Czytajcie! Zdecydowanie polecam!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło za egzemplarz książki. 

"Rozdzieleni przez los" Małgorzata Manelska

Autorka: Małgorzata Manelska 

Tytuł: Rozdzieleni przez los 

Kategoria: literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Filia 

Premiera: 14.05.2025

Ilość stron: 528

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


"Rozdzieleni przez los" to poruszająca powieść historyczna, która przenosi czytelnika w czasy II wojny światowej, ukazując dramatyczne losy zwykłych ludzi uwikłanych w machinę historii. Autorka, Małgorzata Manelska, snuje opowieść o miłości, stracie i nadziei, która  mimo wojennego okrucieństwa  nie gaśnie. 
Akcja rozgrywa się w Makowie Mazowieckim w latach 1938–1945. Maria Chajat, córka żydowskich krawców i  Władek Przybyszewski, syn polskiego policjanta, marzą o wspólnym życiu. Ich plany burzy wybuch wojny. Władek trafia na roboty przymusowe do Prus Wschodnich, a ciężarna  Maria zostaje zamknięta w getcie. Walka o przetrwanie staje się codziennością, a decyzje podejmowane w obliczu zagłady takie  jak desperacka próba ocalenia dziecka przez matkę Marii  na zawsze zmieniają losy rodzin. Równolegle autorka przedstawia tragedię rodziny Przybyszewskich, gdzie jedenastoletnia, niepełnosprawna Michalina zostaje uprowadzona przez Niemców pod pretekstem leczenia.  Małgorzata
Manelska kreuje postaci, które zapadają w pamięć dzięki swojemu autentyzmowi. Maria i Władek to nie tylko symbole ofiar wojny, ale ludzie z krwi i kości, targani strachem, tęsknotą i miłością. Czytelnik towarzyszy im w momentach nadziei jak i upadków, co sprawia, że ich historie stają się osobiste. Autorka operuje  przystępnym językiem. Opisy getta, codziennego głodu i strachu, a także subtelne sceny miłosne, oddziałują na wyobraźnię.
"Rozdzieleni przez los" to literatura, która nie tylko opowiada historię, ale też skłania do refleksji nad ludzką naturą. Małgorzata Manelska udowadnia, że wojna to nie tylko front, ale także miliony osobistych tragedii. Jej powieść łączy w sobie wartość historyczną z głębią psychologiczną, co czyni ją lekturą obowiązkową dla miłośników gatunku. 
Polecam  tym, którzy cenią historie oparte na autentycznych emocjach, lubią powieści wojenne z wątkami miłosnymi i poszukują książek, które nie tylko poruszają, ale i uczą współczucia.  „Rozdzieleni przez los” przypomina, że nawet w najciemniejszych czasach iskra nadziei może przetrwać.

Moja ocena:9/10⭐️

Czytajcie! Zdecydowanie polecam!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia za egzemplarz książki. 

czwartek, 22 maja 2025

"Wojenny sekret" Marius Gabriel

Autor: Marius Gabriel 

Tytuł: Wojenny sekret 

Tytuł oryginału: The German Daugher

Kategoria: literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Filia 

Premiera: 7.05.2025 

Ilość stron: 336

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 

Recenzja książki „Wojenny sekret” Mariusa Gabriela.

„Żadne z nas nie wiedziało, co zrobić ze swoim życiem” – ten cytat  doskonale oddaje jej główny motyw: trudne wybory, które determinują ludzkie losy w czasach wojennej zawieruchy. Marius Gabriel stworzył wielowymiarową opowieść, łączącą dramat historyczny z uniwersalnymi pytaniami o tożsamość, moralność i konsekwencje decyzji.
Akcja książki rozgrywa się w dwóch liniach czasowych.  Norwegia, 1940 rok – Liv, młoda kobieta znudzona życiem na prowincji, ulega nazistowskiej propagandzie i angażuje się w współpracę z III Rzeszą. Jej udział w projekcie  Lebensdorn   staje się źródłem niewyobrażalnych cierpień, a ucieczka z domu prowadzi ją w wir wydarzeń, które naznaczą całe jej życie.  Anglia, 1968 rok – Agnes, sierota wychowana w luksusie przez dziadka, po jego śmierci odkrywa mroczny sekret rodzinny. Okazuje się, że jej dotychczasowe życie było iluzją, a przeszłość kryje prawdę, która zagraża jej bezpieczeństwu.  Marius Gabriel sprawnie przeplata obie narracje, stopniowo odsłaniając związki między postaciami. Wojenna trauma Liv i powojenne poszukiwania Agnes tworzą spójną całość, podkreślając, jak historia wpływa na jednostkowe losy .  Postaci w „Wojennym sekrecie” nie są czarno-białe. Liv  to przykład osoby uwikłanej w ideologię, której początkowy entuzjazm przeradza się w przerażenie. Jej decyzje, choć moralnie dwuznaczne  wynikają z młodzieńczej naiwności i pragnienia ucieczki od monotonii. Z kolei Agnes to kobieta zmuszona do konfrontacji z przeszłością, której istnienia nie podejrzewała. Jej determinacja, by odkryć prawdę, nadaje powieści rys thrillera psychologicznego .  Warto zwrócić uwagę na drugoplanowych bohaterów, takich jak dziadek Agnes, którego opiekuńczość kryje mroczne tajemnice, czy niemieccy oficerowie, których działania odzwierciedlają mechanizmy totalitaryzmu.  Marius  Gabriel pisze barwnym, lekkim piórem”, co kontrastuje z powagą poruszanych tematów: kolaboracji, zdrady, utraty tożsamości. Dzięki temu książka nie przytłacza, ale wciąga. Czytelnik płynie  przez strony, śledząc zwroty akcji i emocje bohaterów. Szczególnie poruszające są sceny ukazujące codzienność wojny: strach, niepewność, ale też momenty ludzkiej solidarności . 
Powieść nie jest jedynie retrospekcją historyczną. To przede wszystkim studium konsekwencji. Liv płaci wysoką cenę za swoje wybory, a Agnes musi zmierzyć się z dziedzictwem, które nie było jej winą. Autor  pokazuje, jak wojna zaburza moralne kompasy. Lojalność miesza się ze zdradą, miłość z nienawiścią, a przetrwanie staje się wartością nadrzędną.  Wątek projektu Lebensdorn, prawdopodobnie inspirowany prawdziwymi praktykami nazistów służy też do ukazania mechanizmów manipulacji i utraty człowieczeństwa w imię ideologii . 
„Wojenny sekret” to poruszająca i refleksyjna powieść, która łączy w sobie elementy dramatu historycznego, thrillera i opowieści o dojrzewaniu. Autor unika prostych ocen, zmuszając czytelnika do zadawania pytań: Co zrobilibyśmy na miejscu Liv? Czy można wybaczyć przeszłość?  Powieść zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na wciągającą fabułę, ale też na głębokie portrety psychologiczne  i umiejętne balansowanie między emocjonalnym ładunkiem a historycznym realizmem.
Polecam miłośnikom powieści historycznych z nutą suspensu, takim jak „Tatuażysta z Auschwitz” czy „Dziewczęta z pokoju 28”.

Moja ocena:  9,5/10 ⭐️

Czytajcie! Zdecydowanie warto!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia za egzemplarz książki. 

"Mgła" Aleksandra Świderska

Autorka: Aleksandra Świderska 

Tytuł: Mgła. Tom 1

Cykl: Miasto gasnących świateł 

Kategoria: kryminał 

Wydawnictwo: Novae Res

Premiera: 17.01.2021

Ilość stron: 490

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


Recenzja książki "Mgła" Aleksandry Świderskiej.

"Miasto gasnących świateł. Mgła" to debiut literacki Aleksandry Świderskiej, który łączy w sobie elementy kryminału, thrillera i romansu, osadzone w mrocznej atmosferze Wrocławia. Pierwszy tom serii  budzi zarówno zachwyt  jak i kontrowersje.  Akcja koncentruje się wokół Adama Aleksandrowicza, detektywa ścigającego seryjnego mordercę, którego zbrodnie nawiązują do tragicznej przeszłości głównego bohatera. W tle pojawia się Konrad Gronczewski, właściciel klubów gejowskich i postać z pogranicza półświatka, z którym Adam nawiązuje skomplikowaną relację. Wątek kryminalny, choć intrygujący,   jest przewidywalny.  Szybko domyśliłam  się tożsamości sprawcy . Mimo to autorka zaskakuje zwrotami akcji i dopracowanymi detalami, takimi jak analiza psychologiczna mordercy czy powiązania z przeszłością rodzin głównych bohaterów. Kluczowym elementem jest jednak  romans między Adamem a Konradem.  Relacja ta jest  pełna napięcia i emocji, jednak  dominuje nad wątkiem kryminalnym . Sceny erotyczne są opisane z wyczuciem, choć momentami irytują powtarzalnością metafor .
Bohaterowie i reprezentacja LGBT+.  Postaci to największy atut książki. Adam to policjant ukrywający swoją orientację, targany traumą utraty rodziny. Konrad to charyzmatyczny gej-gangster, który przyciąga uwagę zarówno swoją tajemniczością, jak i wewnętrznymi konfliktami. Ich dynamiczna relacja, oparta na fascynacji przeciwieństwami, jest wiarygodna i poruszająca .  Elka Soyta, partnerka Adama, to kolejna barwna postać. Inteligentna, dowcipna i lojalna, stanowiąca przeciwwagę dla męskiego duetu. Jej rola jako psycholożki dodaje głębi analizom motywacji bohaterów .  Aleksandra  Świderska wprowadza również pierwszoplanowe postacie queerowe, co w polskiej literaturze kryminalnej wciąż jest rzadkością. Autorka nadmiernie skupiła się  na wątku LGBT+,ale  doceniam jej  odwagę i naturalność w przedstawieniu tych bohaterów. Język autorki jest plastyczny, , ale bywa też przegadany. Długie opisy emocji czy topografii Wrocławia (np. klaustrofobiczne kanały, nocne kluby) tworzą klimat, ale spowalniają tempo akcji . Dialogi są żywe i pełne ironii, zwłaszcza w scenach z Elką, co równoważy mroczny nastrój .   Warto docenić dbałość o szczegóły. Autorka konsultowała się z ekspertami od medycyny sądowej, co widać w realistycznych opisach zbrodni . Niestety, wątki gangsterskie czasem przypominają schematy znane z filmów akcji, co może drażnić miłośników bardziej wyrafinowanych kryminałów .

"Mgła" to propozycja lektury dla tych, którzy szukają kryminału z niestandardowym bohaterem i otwartością na tematy społeczne. Miłośnicy romansów z nutą dramatu również znajdą tu coś dla siebie. Mimo pewnych niedociągnięć jakimi są przewidywalność fabuły oraz przydługie opisy debiut autorki wyróżnia się odwagą i świeżością.  Polecam szczególnie czytelnikom ceniącym wielowymiarowych bohaterów i klimat mrocznego Wrocławia. Z przyjemnością sięgnę po kontynuację!

Moja ocena: 7.5/10  ⭐️

Czytajcie!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Novae Res za egzemplarz książki. 

środa, 21 maja 2025

"Dom pod Akacjami" Małgorzata Kołakowska

Autorka: Małgorzata Kołakowska 

Tytuł: Dom pod Akacjami.  Tom 1

Kategoria: literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Filia 

Premiera: 30.04.2025

Ilość stron: 416

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 



"Dom pod Akacjami" to debiutancka powieść Małgorzaty Kołakowskiej, osadzona w realiach Polski lat 20. XX wieku. Historia dwóch młodych kobiet, Elizy i Malwiny, które rozpoczynają pracę w eleganckim domu towarowym, łączy wątki obyczajowe, romansowe i społeczne, ukazując trudności i marzenia kobiet w epoce międzywojennej .  Akcja powieści rozpoczyna się w 1925 roku. Eliza to  ambitna dziewczyna, zdeterminowana do osiągnięcia zawodowego sukcesu. Mierzy się z konserwatywną przełożoną, panią Matyldą, która staje na drodze jej aspiracji. Z kolei Malwina jest  nieśmiała i zmuszona do pracy z powodów finansowych, marzy o powrocie do rodzinnej wsi, aż do spotkania z przystojnym Michałem. Losy dziewcząt splatają się z tajemniczą hrabiną Wiśniewską, wprowadzając do fabuły wątki intryg i klasowych podziałów .  Małgorzata Kołakowska kreśli portrety bohaterek z wyczuciem. Eliza symbolizuje kobiety wyprzedzające swoją epokę, podczas gdy Malwina reprezentuje te, które tkwią w tradycyjnych schematach. W tle pojawiają się postaci drugoplanowe, jak Felicja, która wzbudziła moje zainteresowanie. Jednym z największych atutów powieści jest dbałość o detale epoki. Autorka oddaje atmosferę domu towarowego z jego eleganckimi witrynami, stukotem obcasów na marmurowej posadzce i społecznymi konwenansami. Opisy mody, relacji klasowych oraz wyzwań zawodowych kobiet tworzą przekonujące tło, które zachwyca miłośników retro .  Wątek emancypacji kobiet i walki z patriarchalnymi ograniczeniami jest wyraźnie zaznaczony. Eliza, próbująca przebić się w świecie zdominowanym przez mężczyzn, staje się symbolem determinacji, ale też samotności w dążeniu do celu .  Małgorzata  Kołakowska pisze lekkim, przystępnym językiem, co czyni powieść idealną do czytania na relaksujące popołudnie. Dynamika akcji. i emocjonalne momenty (jak wieczorne plotki czy pierwsze miłości) wciągnęły mnie do tego stopnia,  że nie mogłam oderwać się od lektury. Jednak niektóre wątki, zwłaszcza romantyczne, bywają przewidywalne, a rozwiązania konfliktów zbyt idealistyczne.

"Dom pod Akacjami" to idealna  propozycja dla miłośniczek lekkich historii obyczajowych z nutą nostalgii. Jeśli cenicie klimat "Stulecia Winnych" lub serialu "Złotopolscy", ta powieść przypadnie Wam do gustu. Książka sprawdzi się też jako wprowadzenie do realiów międzywojnia dla młodszych czytelniczek, choć brakuje w niej historycznego ciężaru gatunkowego .  Debiut Małgorzaty Kołakowskiej to historia o marzeniach, sile kobiet i dylematach epoki, która balansuje między tradycją a nowoczesnością. Książka zasługuje na uwagę za klimat, wyraziste postacie i uniwersalne przesłanie. Jeśli szukacie literackiej podróży w czasie, która nie przytłacza dramatyzmem to "Dom pod Akacjami" będzie trafnym wyborem.  Miłośniczki retro klimatów, lekkich romansów i silnych kobiecych postaci będą zadowolone z lektury. Z niecierpliwością będę czekała  na kolejny tom.

Moja ocena: 7/10 ⭐️

Czytajcie!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia za egzemplarz książki. 

niedziela, 18 maja 2025

"Pokochać Romea" Laura Pavlov

Autorka: Laura Pavlov 

Tytuł: Pokochać Romea 

Tytuł oryginału: Loving Romeo 

Kategoria: Romans

Wydawnictwo: Luna

Premiera: 5.02.2025

Ilość stron: 320

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


Autorka zabiera czytelników w emocjonalną podróż pełną namiętności, rodzinnych sekretów i trudnych wyborów. To historia, która łączy w sobie elementy gorącego romansu, młodzieżowych dramatów i głębszych refleksji nad tożsamością, lojalnością i siłą miłości.  Główni bohaterowie, Romeo i Demi, to postaci skazane na konflikt przez dzielące ich różnice społeczne i rodzinne uprzedzenia. Romeo, choć z pozoru jest typowym  złym chłopcem  z bogatej, wpływowej rodziny, pod twardą skorupą ukazuje wrażliwość i pragnienie autentyczności. Demi, ambitna i niezależna, staje się dla niego zarówno wyzwaniem, jak i odkryciem. Laura Pavlov świetnie gra na kontraście między ich światami. Burzliwe relacje rodzinne, szkolne intrygi i presja społeczna tworzą tło dla powolnego, ale intensywnego rodzenia się uczucia.  Autorka ma talent do budowania napięcia emocjonalnego. Sceny między bohaterami są pełne iskier, od ostrych wymian zdań po momenty subtelnej czułości. Klasyczny motyw wrogowie-kochankowie  został tu odświeżony dzięki dobrze zarysowanym postaciom drugoplanowym.  Wątek przemiany Romea,  jego walka z demonami przeszłości i próby zerwania z toksycznymi wzorcami  dodaje historii głębi i sprawia, że postać nie jest jedynie papierowym archetypem. 
Styl autorki jest dynamiczny i pełen dialogów, które świetnie oddają  emocje. Humor przeplata się z bardziej nostalgicznymi momentami, a tempo akcji trzyma w napięciu do ostatnich stron. Choć niektóre zwroty akcji  mogą wydać się przewidywalne  to autorka rekompensuje to autentycznością emocji i kilkoma zaskakującymi rewelacjami dotyczącymi przeszłości bohaterów. 
Czy książka mogłaby być lepsza? Momentami brakuje bardziej szczegółowego rozwinięcia wątków rodzinnych.. Mimo to Laura Pavlov udowadnia, że potrafi poruszyć serce  czytelnika. To idealna propozycja dla fanów romansów z nutą dramatu, gdzie miłość musi pokonać nie tylko zewnętrzne przeszkody, ale też wewnętrzne blokady. Autorka serwuje nam historię, która bawi, wzrusza, a przy okazji skłania do refleksji nad tym, jak przeszłość kształtuje nasze wybory. Jeśli lubicie postacie z bagażem doświadczeń i slow-burn romance, ta książka Was nie zawiedzie.

Moja ocena: 7.5/10 ⭐️

Czytajcie!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Luna za egzemplarz książki. 

"Byle dalej od Wszeborowa" Joanna Tekieli

Autorka: Joanna Tekieli 

Tytuł: Byle dalej od Wszeborowa.  Tom 2

Cykl: Leśniczówka Wszebory 

Kategoria: literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Filia 

Premiera: 26.02.2025

Ilość stron: 368

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 



Autorka znana z malowniczych opisów przyrody i refleksyjnych histori powróciła  z drugim tomem cyklu "Leśniczówka Wszebory”. "Byle dalej od Wszeborowa” to opowieść o poszukiwaniu wolności, spełnianiu marzeń i konfrontacji z własnymi lękami, osadzona w klimatycznych nadmorskich i leśnych sceneriach.  Główna bohaterka, Kasia, farmaceutka od urodzenia mieszkająca w niewielkiej wiosce Wszeborowo, postanawia zerwać z dotychczasowym życiem. Zmęczona wścibstwem sąsiadów, rutyną i poczuciem ograniczenia, wykorzystuje spadek po wuju, by uciec z wioski nad Bałtyk. Jej celem jest kupno domu nad morzem i życie według własnych zasad. Podróż starym trabantem pomalowanym w kwiatki symbolizuje zarówno wolność, jak i wewnętrzną przemianę . 
Kasia wyróżnia się na tle typowych literackich postaci. Jej decyzja o ucieczce nie jest impulsywna, lecz przemyślana. Autorka ukazuje ją jako osobę niezależną, empatyczną, ale też zmagającą się z wątpliwościami. Mimo determinacji, nowe życie nie okazuje się idyllą. Pierwsze spotkanie z morzem przynosi rozczarowanie, a strach przed nieznanym każe jej zastanowić się, czy szczęście naprawdę zależy od miejsca .  Joanna  Tekieli pisze prostym, ale nasyconym emocjami językiem. Brak tu dynamicznych zwrotów akcji. Narracja koncentruje się na wewnętrznych przeżyciach Kasi, jej wspomnieniach i marzeniach. Kluczową rolę odgrywają opisy przyrody: szum lasu, groźne fale Bałtyku czy promienie słońca prześwietlające korony drzew tworzą tło dla refleksji o naturze ludzkich pragnień.
Autorka porusza uniwersalne pytania: Czy ucieczka od przeszłości jest możliwa? Czy szczęście można znaleźć w nowym miejscu? Joanna Tekieli podkreśla, że poszukiwanie siebie to proces wymagający odwagi i konfrontacji z lękami. Kasia, pomimo trudności, nie rezygnuje z pomagania innym, co czyni jej postać inspirującą . 

Dla kogo jest  ta książka?
"Byle dalej od Wszeborowa” to idealna propozycja dla miłośników spokojnych, refleksyjnych opowieści. Docenią ją czytelnicy szukający w literaturze ukojenia, inspiracji do zmian lub po prostu chwili wytchnienia wśród natury. Polecam ją jako podróż w głąb siebie. Ci, którzy preferują dynamiczną akcję, mogą poczuć niedosyt, ale dla fanów psychologicznych portretów i poetyckich opisów będzie to lektura satysfakcjonująca .   Mimo, że to drugi tom cyklu, książkę można czytać niezależnie. Jej największą siłą są uniwersalne przesłania: o sile marzeń, znaczeniu empatii i tym, że  miejsce na ziemi  to często stan duszy, a nie geograficzny punkt.

Ocena: 8/10⭐️

Gorąco polecam!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia za egzemplarz książki. 



sobota, 17 maja 2025

"Od czego zacząć? Poradnik przetrwania lęku, depresji i innych kryzysów psychicznych"

Tytuł: Od czego zacząć? Poradnik przetrwania lęku, depresji i innych kryzysów psychicznych

Kategoria: psychologia/motywacja 

Wydawnictwo: Publicat

Premiera: 28.02.2024

Ilość stron: 208

Oprawa: miękka 


Książka "Od czego zacząć” to inspirujący poradnik dla wszystkich, którzy czuli się samotni, niekochani, bezwartościowi albo zagrożeni. Idealna dla osób, które chcą poczytać o zdrowiu psychicznym i pragną ruszyć z miejsca.  Autorzy z empatią i klarownością prowadzą czytelnika przez proces wewnętrznych przemian, koncentrując się na pierwszym, często najtrudniejszym kroku: rozpoczęciu. Dowiecie się z tej książki,  od czego zacząć, gdy szukacie wsparcia w kryzysie psychicznym.  To, co wyróżnia tę publikację, to przystępny język i konkretne przykłady, które sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia stają się zrozumiałe. Nie jest to książka przeładowana teorią. Wręcz przeciwnie, zawiera praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które można zastosować od razu po lekturze. Szczególnie wartościowa jest część dotycząca pracy z przekonaniami i wewnętrznymi blokadami. Autorzy nie moralizują, ale zachęcają do refleksji, zadaje trafne pytania i motywują do działania. Pod względem wydania, książka jest estetyczna, z czytelnym układem treści. Wydawnictwo Publicat zadbało o dobrą jakość papieru i wygodną czcionkę, co sprzyja dłuższemu czytaniu.
"Od czego zacząć” to wartościowa lektura dla każdego, kto szuka motywacji i konkretnego planu działania. Bez względu na to, czy stoisz przed życiowym zakrętem, czy po prostu chcesz coś zmienić  to  ta książka może być właśnie tym impulsem, którego potrzebujesz.
Proste ćwiczenia i przykłady sprawiają, że łatwo zastosować zawarte w niej rady w praktyce. To świetna lektura dla każdego, kto potrzebuje pierwszego kroku do zmiany.

Polecam jako "pierwszą pomoc” w chwilach zwątpienia!

Ocena: 8/10 ⭐️

Czytajcie!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Publicat za egzemplarz książki. 

piątek, 16 maja 2025

"A las pamięta" Magdalena Wojtkiewicz

Autorka: Magdalena Wojtkiewicz 

Tytuł: A las pamięta 

Kategoria: literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Filia 

Premiera: 19.02.2025

Ilość stron: 320

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 




Autorka w swojej powieści "A las pamięta" zabiera czytelników w poruszającą podróż przez mroczne lata II wojny światowej, łącząc dramat historyczny z intymną opowieścią o ludzkich wyborach, odwadze i nieoczekiwanych więziach. Akcja osadzona w okupowanych przez Niemców lasach świętokrzyskich skupia się na losach młodej Julianny Tyszkiewicz ps. "Marcysia”, której życie zmienia się diametralnie po wysiedleniu z rodzinnego domu. Wbrew woli staje się towarzyszką Ines von Schultz,  żony brutalnego niemieckiego oficera SS,  co stawia ją w sercu niebezpiecznej gry między lojalnością wobec ojczyzny a rodzącym się współczuciem dla kobiety po drugiej stronie barykady. Magdalena  Wojtkiewicz mistrzowsko balansuje między historycznym realizmem a uniwersalnymi emocjami. Julianna, zmuszona do udawania posłusznej "damy do towarzystwa” wykorzystuje swoją pozycję, by szpiegować dla ruchu oporu. Jej relacja z Ines  z początku naznaczona nienawiścią  stopniowo odsłania złożoność charakterów obu kobiet. Ines, choć nosi mundur wroga, jest samotna, przytłoczona okrucieństwem męża i tęskniąca za utraconym człowieczeństwem. To właśnie ten niuansowy portret przeciwnika  dodaje powieści głębi, kwestionując czarno-białe podziały.  Wątek romansu Julianny z Wincentym ps. "Wisz”, jej dawnym przyjacielem z dzieciństwa, tchnie w opowieść iskrę nadziei. Ich relacja, pełna napięcia i czułości, ukazuje, jak miłość może stać się bronią przeciwko wojennej zawierusze. Sceny ich spotkań w leśnych kryjówkach, podszyte strachem przed donosem lub nalotem, przypominają jednak, że w świecie, gdzie las pamięta  każdy szept, szczęście jest kruche i ulotne.   Autorka oddaje hołd partyzanckim oddziałom, wplatając do fabuły autentyczne postaci takie jak Franciszek Kamiński i epizody z działalności Batalionów Chłopskich. Opisy konspiracyjnych akcji, codzienności okupacyjnej (głód, strach przed łapankami) oraz surowej przyrody świętokrzyskiej nadają powieści autentyczności. Las, tytułowy świadek historii, staje się metaforą pamięci  niemej, ale wiecznie żywej, która przechowuje tajemnice bohaterów.  Choć powieść momentami wpada w pułapkę stereotypów (Niemcy jako bezduszni okupanci), główne postacie zachowują psychologiczną wiarygodność. Dynamiczna narracja, przerywana lirycznymi opisami przyrody, sprawia, że książkę pochłania się jednym tchem. Niektóre wątki np. drugoplanowe postacie partyzantów mogłyby zostać lepiej rozwinięte, ale nie umniejsza to ogólnego wrażenia. 
"A las pamięta"  to więcej niż wojenna opowieść. To studium człowieczeństwa w czasach, gdy moralne wybory dzieliły cienka linia między heroizmem a przetrwaniem. Magdalena Wojtkiewicz nie boi się pytać. co czyni nas wrogami? I czy w obliczu cierpienia granice między nami a nimi są aż tak wyraźne? Polecam tę książkę nie tylko miłośnikom historii, ale wszystkim, którzy wierzą, że literatura może poruszać najgłębsze struny duszy. 

Ocena: 8.5/10  ⭐️

Czytajcie! Gorąco polecam!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia za egzemplarz książki. 

poniedziałek, 12 maja 2025

"Zdjęcie snu" Max Fudali

Autor: Max Fudali

Tytuł: Zdjęcie snu 

Kategoria: kryminał 

Wydawnictwo: Novae Res 

Premiera: 10.12.2024

Ilość stron: 562


Oprawa: miękka 



„Zdjęcie snu” to debiutancka powieść Maxa Fudali, która ukazała się w grudniu 2024 roku nakładem Wydawnictwa Novae Res.  Na 562 stronach autor serwuje czytelnikom mroczny kryminał z elementami thrillera i subtelnymi akcentami paranormalnymi. Akcja powieści  rozgrywa się w fikcyjnym  sennym miasteczku Ostoja, które przed laty było miejscem serii brutalnych morderstw nastolatków.  Ofiary znajdowano ze śladami poparzeń i szmacianymi maskotkami w dłoniach.  Sprawca, zwany Kociarzem, nigdy nie został schwytany.  Po kilkunastu latach do Ostoi przybywa znany  pisarz Filip Dragan, zaproszony przez burmistrzynię, by napisać książkę o dawnych zbrodniach.  Wkrótce po jego przyjeździe dochodzi do kolejnego morderstwa, przypominającego te sprzed lat.  Filip Dragan angażuje się w śledztwo, które prowadzi go przez labirynt tajemnic i niebezpieczeństw. 
Czy pisarzowi grozi niebezpieczeństwo ze strony mordercy?

Autor prowadzi narrację dwutorowo. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, a dodatkowo wprowadza tak zwane "rozdziały 0”, będące realistycznymi snami głównego bohatera.  Ten zabieg narracyjny dodaje historii głębi i pozwala lepiej zrozumieć motywacje postaci.  Język autora jest klarowny i sprawny, co ułatwia odbiór skomplikowanej fabuły. 
Świetnie wykreowani bohaterowie.  Filip Dragan to postać złożona, outsider próbujący rozwikłać zagadkę morderstw.  Jego interakcje z mieszkańcami Ostoi, zwłaszcza z detektywem, tworzą interesującą dynamikę.  Postacie drugoplanowe są dobrze zarysowane, każda z nich wnosi coś istotnego do fabuły.
Mocne strony to złożona, wielowarstwowa fabuła trzymająca w napięciu.Mroczny, duszny klimat małego miasteczka. Umiejętne połączenie elementów kryminału z wątkami paranormalnymi. Zaskakujące zwroty akcji i nieprzewidywalne zakończenie.
Są też słabsze strony powieści.  Momentami zbyt długie opisy mogące spowalniać akcję.
Niektóre wątki poboczne mogłyby być bardziej rozwinięte.

"Zdjęcie snu” to udany debiut Maxa Fudali, który z powodzeniem łączy elementy kryminału, thrillera i powieści obyczajowej z subtelnymi wątkami paranormalnymi.  Mimo drobnych niedociągnięć, książka wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca.  To  bardzo solidny debiut literacki, który wyróżnia się mrocznym klimatem, interesującą narracją i dobrze poprowadzoną intrygą kryminalną. Autor potrafi budować napięcie i zaskakiwać czytelnika, a warstwa psychologiczna i elementy snu wprowadzają głębię. Na plus zasługuje również dopracowane tło społeczne i realistyczne dialogi.
Punkt odjęty za pewne dłużyzny i nie w pełni wykorzystany potencjał niektórych wątków, ale jak na debiut, to bardzo obiecujące otwarcie kariery pisarskiej.
Polecam ją wszystkim miłośnikom mrocznych, wielowarstwowych historii z nieoczywistym zakończeniem.

Ocena: 7/10 ⭐️


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Novae Res za egzemplarz książki. 

"Lustful" Lena M. Bielska

Autorka: Lena M. Bielska 

Tytuł: Lustful.  Tom 2

Kategoria: Erotyk / Romans

Wydawnictwo: Ale!

Premiera: 26.03.2025

Ilość stron: 528

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 



"Lustful" to drugi tom serii romansów autorstwa Leny M. Bielskiej, który łączy w sobie namiętność, biznesowe intrygi i głębokie portrety psychologiczne bohaterów. Historia skupia się na relacji Daisy Barrett, twórczyni aplikacji AngelCall zwiększającej bezpieczeństwo kobiet i Santo Renny, włoskiego miliardera z burzliwą przeszłością.
Mamy tu  dynamiczną relację z różnicą wieku. Daisy i Santo dzieli 18 lat, co stanowi istotny element ich relacji. Mimo początkowych obaw czytelników, różnica wieku nie jest tu przedstawiona w sposób stereotypowy. Santo, choć arogancki z pozoru, okazuje się troskliwym i opiekuńczym mężczyzną, który szanuje niezależność Daisy. Z kolei ona, mimo młodego wieku, jest dojrzała emocjonalnie, co wynika z traumy po doświadczeniu gwałtu . Autorka unika fetyszyzowania age gap, skupiając się na wzajemnym zrozumieniu i stopniowym budowaniu zaufania. Autorka porusza trudne tematy  wątki przemocy seksualnej i samotnego macierzyństwa, unikając powierzchowności. Trauma Daisy nie jest tłem, ale kluczowym elementem wpływającym na jej decyzje i relacje. Autorka pokazuje, jak bohaterka mierzy się z lękami, a Santo stara się ją wspierać, nie naruszając jej granic .
Znalazłam tutaj też intrygi i namiętność.  Wątek aplikacji AngelCall i ryzykownego układu biznesowego między bohaterami dodaje suspensu. Santo proponuje Daisy układ, który może go kosztować fortunę, ale też serce, co prowadzi do mieszanki napięcia emocjonalnego i zawodowego. Sceny erotyczne są napisane z klasą. Oczywiście są pikantne, ale nie przeważają nad rozwojem fabuły .  Autorka  pisze płynnie, łącząc dramatyzm z subtelnym humorem. Dialogi są naturalne, a narracja prowadzona z perspektywy obojga bohaterów pozwala zrozumieć ich motywacje. Brak nadużywania fraz typu „kocham cię” wzmacnia autentyczność uczuć . Miłość rodzi się stopniowo, poprzez wspólne doświadczenia . 

"Lustful" to więcej niż romans. To historia o uzdrawianiu ran, sile zaufania i trudnych wyborach. Lena M. Bielska udowadnia, że polska literatura romantyczna może konkurować z zagranicznymi bestsellerami, oferując głębię i realizm. Książka polecam   nie tylko miłośnikom gatunku, ale i tym, którzy szukają opowieści o emocjonalnej transformacji. 
Idealna lektura dla fanów romansów z age gap, wątkiem grumpy x sunshine i skomplikowanymi bohaterami. 

Ocena: 9/10 ⭐️


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Ale! za egzemplarz książki. 

niedziela, 11 maja 2025

"Od Syberii po Koralowe Wyspy Oceanii" Agnieszka Kowalczyk

Autorka: Agnieszka Kowalczyk 

Tytuł: Od Syberii po Koralowe Wyspy Oceanii 

Kategoria: Reportaż

Wydawnictwo: M

Premiera: 30.11.2023

Ilość stron: 602

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


"Od Syberii po Koralowe Wyspy Oceanii” to literacka podróż, która przenosi czytelnika w najdalsze zakątki świata, od surowych, zimowych krajobrazów Syberii po rajskie plaże i turkusowe laguny Oceanii. Autorka niczym doświadczona przewodniczka  łączy w tej opowieści elementy reportażu, pamiętnika i refleksji filozoficznej tworząc dzieło zarówno przygodowe, jak i głęboko humanistyczne.  Siła tej książki tkwi w jej różnorodności.  W pierwszej części, poświęconej Syberii, czytelnik doświadcza niemal fizycznego chłodu, wsłuchując się w opowieści o trudach życia na "końcu świata”, historii lokalnych społeczności, a także tragicznych losach zesłańców. Autorka nie unika trudnych tematów. Pisze o wykluczeniu, walce z naturą i ludzkiej odporności na przeciwności. Następnie, niczym w kalejdoskopie, narracja przenosi nas w zupełnie inny wymiar  do kolorowego świata wysp Oceanii. Tu kontrast jest uderzający, bo zamiast śnieżnych pustkowi mamy palmy, tradycyjne ceremonie i opowieści o kulturze rdzennych mieszkańców, dla których ocean to zarówno źródło życia, jak i świętość. 
Styl autorki zasługuje na uznanie. Jej opisów nie da się nazwać jedynie geograficznymi czy kulturowymi notatkami. To  pełne poezji impresje, które pobudzają wyobraźnię. Dzięki drobiazgowym detalom  czytelnik niemal czuje pod stopami piasek lub mróz szczypiący w policzki. Równie cenne są spotkania z ludźmi. Autorka  nie patrzy na nich z dystansem badacza, ale wsłuchuje się w ich historie, stając się czasem gościem, a czasem powierniczką.  Ta książka nie jest pozbawiona wad. Momentami narracja traci rytm, zwłaszcza gdy autorka  zagłębia się w zbyt szczegółowe dygresje historyczne lub osobiste refleksje, które mogą przytłaczać czytelnika oczekującego dynamicznej akcji. Niemniej nawet te fragmenty mają swój urok. Przypominają, że podróż to nie tylko miejsce, ale także wewnętrzna przemiana. 

"Od Syberii po Koralowe Wyspy Oceanii” to pozycja dla tych, którzy marzą o ucieczce w nieznane, ale i dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć świat. To hołd złożony ludzkiej różnorodności i sile natury, która potrafi zarówno przytłoczyć, jak i zachwycić. Polecam ją każdemu, kto wierzy, że podróże nawet te w wyobraźni są najlepszą szkołą życia. 
Warto dodać do kolekcji, szczególnie jeśli lubisz książki, które łączą przygodę z głębszą refleksją.

Ocena: 8,5/10 ⭐️


Bardzo dziękuję Wydawnictwu M za egzemplarz książki. 

"Zaślepienie. Perspektywa. Tom 1" Natalia Pożarowszczyk

Autorka: Natalia Pożarowszczyk 

Tytuł: Zaślepienie.  Perspektywa. Tom 1

Kategoria: literatura obyczajowa 

Wydawnictwo: Axis Mundi 

Premiera: 16.04.2025

Ilość stron: 656

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


"Zaślepienie” Natalii Pożarowszczyk to poruszająca powieść obyczajowa, która stanowi pierwszy tom trylogii :Perspektywa”.  Debiutancka książka autorki, wydana 16 kwietnia 2025 roku przez Wydawnictwo Axis Mundi, skupia się na losach Oliwii Małeckiej, fotografki prowadzącej pozornie idealne życie u boku przystojnego męża  prawnika.  Jednak za zamkniętymi drzwiami ich mieszkania kryje się dramat przemocy psychicznej i manipulacji, której Oliwia doświadcza ze strony męża.  Autorka pokazuje, jak pojawienie się nowego sąsiada staje się katalizatorem zmian w życiu Oliwii, skłaniając ją do otwarcia się przed bliskimi i podjęcia walki o siebie.  Narracja skupia się na trudnych tematach społecznych, takich jak przemoc domowa, alkoholizm czy nietolerancja, jednocześnie niosąc przesłanie nadziei i siły przyjaźni.

„Zaślepienie” to mocna i emocjonalna opowieść o walce z przemocą i odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem. To książka, która skłania do refleksji nad tym, jak łatwo można przeoczyć sygnały świadczące o cierpieniu bliskich nam osób.  To nie tylko opowieść o przemocy i jej konsekwencjach, ale również o sile wsparcia, odwadze w dążeniu do zmiany i poszukiwaniu własnej tożsamości.  Książka ta z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom poszukującym literatury poruszającej ważne społeczne tematy z empatią i wnikliwością.

Czy warto po nią sięgnąć? Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli cenisz książki z dużą dawką emocji i psychologiczną głębią.

Polecam! Czytajcie!

Ocena: 8/10⭐️


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Axis Mundi oraz autorce za egzemplarz książki. 

sobota, 10 maja 2025

"Ostatnio widziane" Adele Parks

Autorka: Adele Parks 

Tytuł:  Ostatnio widziane 

Tytuł oryginału: Both of You

Kategoria: thriller psychologiczny 

Wydawnictwo: Mova

Premiera: 9.04.2025

Ilość stron: 416

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 


Adele Parks powraca z kolejnym elektryzującym thrillerem psychologicznym, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. "Ostatnio widziane” to opowieść o zaginięciu kobiety, która wydawała się mieć idealne życie, lecz pod powierzchnią kryły się mroczne sekrety, zdrady i nieoczekiwane sojusze. Autorka mistrzowsko balansuje między suspensem a głęboką analizą ludzkich relacji, zmuszając czytelnika do pytania: ile tak naprawdę wiemy o tych, których kochamy?   Fabuła rozgrywa się w pozornie spokojnej społeczności, gdzie każdy ma coś do ukrycia. Krótkie, dynamiczne rozdziały i narracja prowadzona z perspektywy różnych bohaterów potęgują niepokój, stopniowo odsłaniając kłamstwa i motywacje. Postaci są niejednoznaczne,  nawet najbliżsi zaginionej okazują się podejrzani, a każdy zwrot akcji burzy dotychczasowe przypuszczenia.  Autorka eksploruje temat pozorów, samotności w tłumie i konsekwencji milczenia. Dialogi są ostre jak brzytwa, a opisy miejsc  od przytulnych domów po mroczne zakątki  budują klimat paranoi. Choć tempo momentami zwalnia, by dać czytelnikowi oddech, nagłe uderzenia niespodzianek rekompensują trudy oczekiwania.  

"Ostatnio widziane” nie jest jedynie opowieścią o zbrodni. To studium ludzkiej natury, gdzie strach i pragnienia prowadzą do nieodwracalnych decyzji. Dla fanów Gillian Flynn lub Pauli Hawkins będzie to pozycja obowiązkowa. Autorka  raz kolejny udowadnia, że potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników gatunku.  Wciągająca, pełna zwrotów akcji i znakomicie skonstruowana. Jeśli lubisz książki, które każą kwestionować każde słowo i gest, sięgnij po "Ostatnio widziane”. I przygotuj się na długie godziny bez snu! Zakończenie powieści wbija w fotel. Będziecie w szoku!
Jeśli szukacie  historii, która wstrząśnie Waszymi  emocjami, zabierze Was  w podróż pełną zwrotów akcji i zostawi ślad w sercu — TO JEST TO! Autorka stworzyła arcydzieło, które łączy głębię refleksji z porywającą narracją. Nie ważcie się przejść obok niej obojętnie! To nie tylko książka, to doświadczenie, które zmienia perspektywę. Mózg eksploduje od myśli, a dusza domaga się więcej!🤯❤️ 

PS: Jeśli jeszcze jej nie macie — BIEGNIJCIE  PO EGZEMPLARZ. Potem mi podziękujecie 🏃♀️💨 #MustRead

Gorąco polecam!


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Mova / Wydawnictwu Kobiece za egzemplarz książki. 

środa, 7 maja 2025

"Cztery mistyczki pod jednym dachem. Święte mniszki z Helfty" Marta Kowalczyk

Autorka: Marta Kowalczyk 

Tytuł: Cztery mistyczki pod jednym dachem.  Święte mniszki z Helfty 

Kategoria: chrześcijaństwo

Wydawnictwo: M

Premiera: 10.03.2022

Ilość stron: 152

Oprawa: miękka 




Autorka  w swojej  książce zabiera czytelników w fascynującą podróż do XIII-wiecznego klasztoru w Helftie, gdzie pod jednym dachem żyły i tworzyły cztery niezwykłe kobiety: Gertruda Wielka, Mechtylda z Magdeburga, Mechtylda z Hackeborn oraz Matylda z Magdeburga. Autorka, z pasją i precyzją historyczki, odsłania przed nami świat średniowiecznej mistyki, duchowości i siły kobiecej wspólnoty, która w murach klasztoru kwitła mimo ograniczeń epoki.  Czytając tę książkę można poczuć klimat średniowiecznej duchowości.  Marta Kowalczyk rekonstruuje historię helfackich mniszek z ogromną dbałością o szczegóły, czerpiąc z kronik, listów oraz ich własnych pism mistycznych. Czytelnik poznaje nie tylko biografie świętych kobiet, ale także kontekst społeczno-religijny XIII wieku. Czas krucjat, rozkwitu scholastyki, ale też głębokich przeobrażeń w życiu zakonnym. Autorka ukazuje, jak Gertruda, Mechtyldy i Matylda, poprzez modlitwę, wizje oraz pisarstwo, kształtowały duchowy pejzaż Europy, a ich dzieła takie jak "Objawienia Mechtyldy" czy :Posłannictwo Bożej Miłości" Gertrudy stały się kamieniami milowymi chrześcijańskiej mistyki.   Jednym z największych atutów książki jest ukazanie mniszek nie jako posągowych świętych, ale jako postaci z krwi i kości. Kobiet wrażliwych, odważnych, czasem targanych wątpliwościami. Marta  Kowalczyk podkreśla ich intelektualną niezależność, umiejętność łączenia kontemplacji z działaniem oraz rolę, jaką odegrały w promowaniu kultu Serca Jezusowego i teologii miłosierdzia. W tle przewija się też wątek siostrzanej solidarności. Klasztor w Helftie był miejscem, gdzie kobiety wspierały się nawzajem w dążeniu do świętości, tworząc unikalną wspólnotę duchową. 
Autorka pisze z równym zaangażowaniem naukowca i gawędziarza. Unika patosu, za to serwuje czytelnikom żywy język, anegdoty oraz cytaty z pism mniszek, które dodają narracji autentyczności. Choć książka jest solidnie udokumentowana, nie przytłacza nadmiarem dat czy teologicznych dysput. Dzięki temu trafi zarówno do miłośników historii Kościoła, jak i do tych, którzy szukają opowieści o kobietach przekraczających granice swojej epoki. 
Dla kogo jest ta książka?
To lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią duchowości, feminizmem w kontekście religijnym oraz średniowieczem. Marta Kowalczyk udowadnia, że mistyczki z Helfty to nie tylko "święte z witraży”, ale prekursorki teologii doświadczenia, które dziś mogą inspirować do poszukiwania sacrum w codzienności.   Marta Kowalczyk stworzyła książkę, która łączy rzetelność badawczą z literacką wrażliwością. Jej opowieść o mniszkach z Helfty to nie tylko hołd dla zapomnianych mistyczek, ale także przypomnienie, że duchowość, intelekt i kobieca solidarność mają moc przemiany świata. Nawet w czasach, gdy głos kobiet bywał marginalizowany. Polecam każdemu, kto chce odkryć, jak wiele współczesność może czerpać ze średniowiecznego klasztoru. 
Plus za wciągającą narrację, odkrywcze ujęcie tematów kobiecej duchowości, świetne połączenie historii z refleksją uniwersalną. 
Minus, bo momentami brakuje szerszego tła politycznego XIII wieku, które mogłoby lepiej uwypuklić wyjątkowość Helfty.

Ocena: 7/10 ⭐️


Bardzo dziękuję Wydawnictwu M za egzemplarz książki. 

"Odbicie przeszłości" Maria Weronika Józefacka

Autorka: Maria Weronika Józefacka  Tytuł: Odbicie przeszłości.  Tom 1 Cykl: Cienie prawdy Kategoria: literatura obyczajowa  Wydawnictwo: Rep...